Pleť v zime a opatera o ňu …

Nepríjemne studený vietor a mráz sa zdržiava už niekoľko dní. Zima je pre pokožku náročná a bežná starostlivosť o pleť nemusí byť vždy dostačujúca. Nepriaznivé vplyvy počasia jej môžu poriadne uškodiť.

Počas zimných mrazivých dní potrebuje naša pleť zvýšenú ochranu, výživu a hydratáciu. Starostlivosť o ruky a tvár preto netreba zanedbávať. Upozorňujú na to aj kožní lekári. „Vhodné sú najmä krémy s tuhšou textúrou, prípadne s obsahom kyseliny hyalurónovej a vitamínov. Pleť vyživia, hydratujú a pomôžu vytvoriť ochranný film,“ radí dermatologička Denisa Dostálová.

Každý potrebuje niečo iné

Pre citlivú pleť odporúča krémy bez obsahov parfumov a parabénov. Platí to pre ženy i pre mužov. Krémy si treba vyberať podľa typu pleti. Suchej vyhovujú tie s vyšším obsahom tukov. Ľudia s takouto pokožkou by sa mali vyhýbať umývaniu rúk horúcou vodou. „Pleť sa tak ešte viac vysušuje. Rovnaký efekt majú aj čistiace mlieka či micelárne vody s obsahom alkoholu,“ dodáva Dostálová. Naopak, pre mastnú pleť sú vhodné ľahšie hydratačné krémy, pre zmiešanú zase prípravky s vyváženým obsahom výživných a hydratačných látok.

Pomôcť môže aj mejkap

K ochrane pleti prispievajú aj mejkapy. Chránia ju pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi, bránia dehydratácii a súčasne kryjú akné, pigmentové škvrny, mnohé majú aj liftingový efekt a UV filter. Aplikovať mejkap odporúča dermatologička až po ošetrení vhodným krémom. „Potrebné je ho naniesť aspoň tridsať minút pred odchodom z domu, aby sa predišlo podráždeniu pleti. Kožu treba premastiť aj viackrát denne, dôležité je dodržiavať pitný režim. Zimné slnko netreba podceňovať najmä na horách. Ak sa rozhodnete napríklad lyžovať, používajte krémy s vyšším UV filtrom.“

Nezabúdajte na svoje ruky

V zime je potrebné chrániť každú časť tela, ktorá je vystavená mrazu. Pokožka rúk je v zime extrémne namáhaná. V prvom rade je dôležité, aby ste ich nevystavovali studenému vzduchu. Aj keď nosíte rukavice, stačí len na krátku chvíľu vytiahnuť z nich ruky a odkrytá pokožka sa začne vysušovať. Aby vaše ruky ostali jemné po celý deň, je vhodné používať mastnejšie krémy s obsahom jojobového alebo kokosového oleja. V tomto období pomôže aj masáž. Na ruky naneste mastný krém alebo detský olej a krúživými pohybmi ich vmasírujte do pokožky.
Zdroj článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *