Na nádchu je rýmovník.

Rýmovník síce vo svojej domovine rastie ako ker, u nás sa však predovšetkým pestuje ako izbová rastlina. V lete ho síce môžete mať aj vonku, však zle znáša mrazy, takže v zimných mesiacoch ho určite dajte späť dovnútra, najskôr ale všetko poporiadku …

Výskyt rastliny :

ako rýmovník sú niekedy označované všetky druhy rodu Plectranthus (molica), ktorých je asi 350. Najčastejšie ide však o pomenovanie austrálskeho druhu Plectranthus argentatus. Jeho pôvodnou domovinou je teda Austrálie, hoci je dnes rozšírenie aj na ďalších kontinentoch.

Opis a účinné látky:

Rýmovník je rastlina radená do čeľade hluchavkovitých. Vysoký býva okolo 1 metra, byľ má štvorcové prierezy a jeho listy sú husto rastúce a vajcovité. Kvety potom majú bledo modrú či fialkastú farbu. Z účinných látok je potrebné vymenovať predovšetkým vonné silice (vonia ako eukalyptus), vďaka ktorým je radený medzi liečivky. Obsahuje však tiež omega-6 mastné kyseliny alebo vitamíny A a C.

Užitočné časti:  používané sú najmä listy.

Aké sú liečivé účinky rýmovníku?

Vzhľadom na obsah vyššie spomínaných silíc účinkuje pri prechladnutí, nádche aj bolestiach v hrdle. Ostatne o tom už vypovedá sám názov „rýmovník“. Odporúčané síce býva aj vnútorné užívanie, teda napr. formou čaju či žuvaním, však účinná je predovšetkým inhalácie. Dokonca vraj stačí rozlomiť či roztlačiť list a čuchať, čuchať a čuchať. Pomôcť pritom môže aj pri problémoch s dýchacími cestami a pozitívne by mal podľa všetkého pôsobiť aj na zdravie astmatikov.

Rýmovník má ale kladný vplyv aj na ďalšie neduhy. Môžete ho vyskúšať pri horúčke, bolestiach hlavy, ale tiež pri problémoch s pokožkou, teda napr. pri ekzémoch či po bodnutí hmyzom. Podľa niektorých zdrojov má aj antioxidačné vlastnosti, účinkuje pri vysokom krvnom tlaku, problémoch s obličkami alebo pri problémoch tráviaceho ústrojenstva. Rýmovníku potom môžete využiť aj na detoxikáciu organizmu a pôsobí aj proti stresu a psychickým ťažkostiam.

Ďalšie využitie rýmovníku

Ako už sme podotkli, listy rýmovníku môžete použiť na prípravu zdravého čaju. V kuchyni sa však hodí aj pri ďalších príležitostiach, a to napr. Na dochutenie mäsa alebo zeleniny a uplatniť ho môžete aj pri varení polievok. Okrem toho odpudzuje hmyz, a to vrátane molí, čo môže byť v mnohých ohľadoch veľmi praktické. Ak budete navyše rýmovník pestovať doma, možno čoskoro sami zistite, že sa vám o niečo lepšie dýcha. Pestovanie pritom nie je nijako zložité, takže ho zvládne úplne každý.

Ako rýmovník pestovať?

Rýmovník síce vo svojej domovine rastie ako ker, u nás sa však predovšetkým pestuje ako izbová rastlina. V lete ho síce môžete mať aj vonku, však zle znáša mrazy, takže v zimných mesiacoch ho určite dajte späť dovnútra. Avšak pozor! Rýmovníku nerobí dobre ani prudké slnečné žiarenie. Celoročné pestovanie v izbe sa teda javí ako najlepší variant. Táto rastlina sa pritom množia jednoducho odrezkami. Navyše rastie pomerne rýchlo, listy možno teda zberať priebežne.

ZDROJ
Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie a tejto stránky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *