Kliešť : malá nepozornosť s veľkými následkami

S príchodom jari sa príroda stáva zelenšou, no aj rizikovejšou, pretože v nej ožíva jedna z „najväčších“ hrozieb našich lesov – kliešť obyčajný. Podľa slov parazitológa a biológa Branislava Peťka z Parazitologického ústavu SAV je „jasným znakom prebúdzania sa kliešťov marcové rašenie a kvitnutie vŕb.“

„V endemických oblastiach Slovenska môže byť vírusom kliešťovej encefalitídy nakazených približne 1 až 3 percentá kliešťov. Momentálne na Slovensku neprebieha celoplošný výskum kliešťov, čo sa týka ich premorenosti, preto je ťažké zhodnotiť, či sa počet infikovaných kliešťov zvyšuje. Čo je však isté, za posledných 20 rokov sa na Slovensku zvýšil počet týchto ochorení až trojnásobne, takže môžeme predpokladať narastajúci trend,“ vysvetľuje Martina Ličková z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV so spresnením, že najznámejšími oblasťami s výskytom kliešťovej encefalitídy sú u nás pohoria Vtáčnik, Tríbeč a Považský Inovec a okresy Rožňava, Zlaté Moravce, Prievidza, Považská Bystrica, Svidník, Lučenec, Gelnica a Topoľčany.

Ako dopĺňa odborníčka, 70 až 95 percent infekcií u ľudí prebieha asymptomaticky, čiže bezpríznakovo. Ak dôjde k manifestácii ochorenia, prvé príznaky sa objavujú po 7 až 14 dňoch v dvoch fázach. „V prvej fáze nastáva chrípke podobné ochorenie, objavuje sa zvýšená teplota, bolesti hlavy, poruchy spánku. Niekedy sa môžu vyskytnúť aj bolesti chrbtice, kĺbov a končatín, prípadne vracanie. Po niekoľkých dňoch (1-8) nastáva asymptomatické obdobie (4-14 dní). Chorý pociťuje určitú úľavu, ale nemá pocit úplného uzdravenia. U 20 – 30 percent pacientov nastáva druhá fáza, ktorá sa prejavuje vysokou horúčkou (39-40 stupňov Celzia), silnými bolesťami hlavy, ospanlivosťou alebo, naopak, nespavosťou. Počas druhej fázy sa vyskytujú aj psychické poruchy, ako zhoršenie pamäti, labilita nálad, podráždenosť, stavy úzkosti, dezorientácia. Druhá fáza môže viesť k zápalu mozgových blán (meningitíde) resp. zápalu mozgu (encefalitíde). V niektorých prípadoch môže dôjsť k vážnym poruchám vedomia, až ku kóme, pričom jedno až dve percentá prípadov sa končia smrťou. Závažnosť tohto ochorenia spočíva v tom, že naň neexistuje špecifická liečba, podávajú sa len lieky na zmiernenie príznakov,“ opisuje virologička.

Ak nájdeme kliešťa …

Niekedy však nepomôže ani oblečenie s dlhým rukávom a ani špeciálny repelent. Vynaliezavý kliešť si nájde malé miestečko, na ktoré sa s chuťou prisaje a máte o problém naviac. Na čo si dávať v tomto prípade pozor a ako sa ochrániť pred jednotlivými ochoreniami?

Kývať, točiť, pridusiť olejom či namydliť – čo je správne? Môžeme vám túto dilemu ukončiť veľmi jednoduchým spôsobom – je to úplne jedno. Pretože či ide o laikov, alebo priamo o odborníkov, každý vám povie niečo iné. A každý bude, samozrejme, tvrdiť, že práve jeho teória je tou správnou.

S väčšou určitosťou môžeme povedať, že najmenej zo všetkého odporúča udusenie kliešťa olejom, pretože práve pri tomto spôsobe sa môžete najskôr nakaziť.

Po použití rôznych prípravkov môže totiž dôjsť k vyprázdneniu obsahu čriev kliešťa do rany, čím sa zvyšuje riziko nákazy ochoreniami, ktoré prenáša.

Čo teda robiť? Ako kliešťa bezpečne vybrať?

  • kliešťa odstraňujeme pinzetou, ktorú priložíme čo najbližšie ku koži
  • odborníci ho odporúčajú vykývať, nie vytočiť

Ideálne je aj kúpiť si špeciálnu pomôcku, ktorá nestojí ani dve eurá a pomocou nej dostanete cudzopasníka z tela najrýchlejšie.

Keď nemáte takúto pomôcku, tak potom si dávajte pozor, aby ste ho nevyberali z tela holou rukou. Veľmi ľahko ho môžete rozpučiť a práve vtedy vám hrozí veľké riziko nákazy, ak bol kliešť infikovaný. Zoberte si radšej papierovú vreckovku a dostaňte ho von pomocou nej.

Nevytiahla som hlavičku

I v tomto prípade existujú dve rady, ako si s týmto problémom pomôcť. Začneme tým jednoduchším a teda, že necháte hlavičku alebo aj časť tela tak a počkáte, pokiaľ vám vyhnisá a sama vyjde von. Nebezpečná nákaza hrozí najmä z bruška, takže tohto sa nemusíte obávať.

Druhou cestou je zájsť na chirurgiu a požiadať ich o vybratie hlavičky. No túto pomoc nie sú ochotné vykonávať všetky ordinácie. Dôvod je veľmi prostý. Hlavičku vyberú len pomocou ihly ako keby ste tam mali triesku a následne vám ranu vydenzifikujú. A to zvládnete urobiť aj vy sami doma a ušetríte sa dlhého čakania v rade.

24 hodinová ochrana

Podľa niektorých zaručených rád sa nákaze ubránime aj našim rýchlym konaním. Toto tvrdenie je však len čiastočne pravdivé.

Ak bol kliešť infikovaný boréliou, skutočne vás zachráni práve to, že ho čo najskôr vyberiete a stihnete to podľa možnosti do 24 hodín od jeho nasatia.

No ak bol nakazený vírusom kliešťovej encefalitídy, v tom prípade vám žiaľ nepomôže ani takáto rýchla reakcia. Takže i v tomto prípade je podstatné dôsledne sledovať všetky príznaky a nespoliehať sa na to, že ste všetko včas stihli.

Zhruba 35 až 58 percent nakazených zápasí po zvyšok života s trvalými následkami. Po vyliečení ich môžu trápiť opakujúce sa bolesti hlavy, obrny, úbytok svaloviny, psychické problémy (depresia) a poruchy koncentrácie. Sú však aj takí, ktorých imunitný systém si s ochorením poradí bez následkov. Vírusom sa možno nakaziť aj bez pricicaného kliešťa. Infikované ním totiž môže byť aj nepasterizované mlieko nakazených oviec, kôz či kráv a výrobky z neho.

Aj podľa docenta Peťka sa za posledné dve desaťročia počet ochorení na kliešťovú encefalitídu zvýšil. K rozšíreniu kliešťa obyčajného vo vyšších horských polohách došlo už v 80. rokoch minulého storočia, čo je pripisované aj klimatickým zmenám, resp. globálnemu otepľovaniu. Najviac kliešťov dnes možno nájsť vo výške 600 až 850 metrov nad morom, ale vyskytujú sa na južných svahoch už aj vo výške do 1 250 metrov nad morom, na horských chrbtoch aj okolo 1 400 metrov. 

Očkovanie

Jednou z možností, ako sa pred vírusom kliešťovej encefalitídy chrániť, je očkovanie. Podľa Zuzany Drobovej, hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) sa možno dať zaočkovať kedykoľvek počas roka, ideálne však počas zimných mesiacov, keď je aktivita kliešťov nízka a organizmus si dokáže vytvoriť dostatok protilátok.

„Na Slovensku sú v súčasnosti registrované bezpečné  očkovacie látky tak pre deti, ako aj pre dospelých. Základné očkovanie pozostáva z podania troch dávok očkovacej látky, pričom prvú dávku je najvhodnejšie podať  v chladných mesiacoch (január, február). Druhá dávka sa podáva 1 až 3 mesiace po prvej dávke a tretia dávka 9 až 12 mesiacov po druhej dávke. Existuje aj skrátená schéma očkovania, keď sa druhá dávka podá už za 2 týždne. Pred ochorením môžu čiastočne chrániť prvé 2 dávky. Kompletné očkovanie tromi dávkami chráni minimálne počas 3 rokov a po troch rokoch sa odporúča preočkovanie jednou dávkou očkovacej látky. Protilátky, chrániace pred infekciou, sa vytvoria o 10 až 14 dní po podaní druhej dávky,“ spresňuje hovorkyňa ÚVZ SR.

 
Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie a stránky

Zdroj článku: vysetrenie.zoznam.sk a najmama.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *