Zuby môže poškodiť perlivá minerálka i chlórovaná voda.

Mali by sme si čistiť zuby po každom jedle alebo nám stačí len žuvačka? Čo všetko našim zubom škodí a čo pre nich naopak nepredstavuje žiadne riziko? Aj na to sme sa pozreli s dentálnou hygieničkou Renátou Duch.

Poškodzuje zuby ovocie alebo rôzne ovocné šťavy či džúsy?

Ovocné šťavy a džúsy majú kyslé ph. Svojím spôsobom oslabujú zubnú sklovinu, ale pokiaľ sa o zuby staráme, pravidelne ich vyživujeme správnymi fluoridačnými gélmi, ktoré nám odporučí dentálny hygienik, tak ich chránime pred ich poškodením. Lepšie je vždy zjesť ovocie naraz, nepojedať ho po kúskoch. Ideálne je vypláchnuť si ústa po jedle ústnou vodou s fluoridom, postačí však aj čistá voda.

Bežne počúvame, že káva, čaj alebo coca cola zafarbujú zuby. Ako tomu vieme predísť?

V dnešnej dobe všetky potraviny a nápoje zafarbujú zubnú sklovinu. Je to hlavne o správnom výbere zubných pomôcok a ich používania. Patrí tu hlavne správna tvrdosť zubnej kefky, medzizubnej kefky, vhodný výber zubnej pasty a ústnej vody a samozrejme pravidelná návšteva u dentálneho hygienika.

Kedy by sme si mali po jedle najskôr vyčistiť zuby? Je pravda, že po kyslých a sladkých jedlách a nápojoch by sme mali počkať s čistením aspoň pol hodinu?

Áno, je potrebné počkať 20 až 30 minút, v žiadnom prípade sa neodporúča čistiť si zuby tesne po jedení. Platí to pri každom jedle. Tiež po každom jedle alebo konzumácii sladkostí a sladených nápojov sa odporúča žuť žuvačku bez cukru, ktorá zvyšuje tvorbu slín, a tým ovplyvňuje aj riedenie kyslého prostredia v ústnej dutine a demineralizáciu zubnej skloviny.

Je pravda, že zuby môže poškodiť aj obyčajná perlivá minerálka?

Bublinkové vody s obsahom oxidu uhličitého nám znižujú pH v ústnej dutine, spôsobuje kyslé prostredie, ktoré môže mierne poškodzovať zubnú sklovinu. Preto je lepšie si vyberať zásadité minerálne vody alebo neperlivé minerálne vody.

Už od malička počúvame, že zuby by sme si mali čistiť po každom jedle, prípadne ráno a večer. Je to skutočne tak alebo ide len o mýtus?

Nie, určite by sme si nemali čistiť zuby po každom jedle. Závisí to od toho, čo jeme. Niektoré potraviny môžu mať kyslé ph a vtedy musíme počkať 20 – 30minút, inak by sme si narobili škody na zubnej sklovine. Radšej si vypláchnuť ústa s čistou vodou alebo ústnou vodou s fluoridom. Najdôležitejšie je večerné čistenie, kedy odstránime všetok povlak nahromadený za celý deň.

Je dôležité čistiť si zuby tri minúty, alebo aká je v skutočnosti optimálna doba čistenia?

Nie, čas nehrá rolu, dôležitá je kvalita vyčistenia. Patrí tu správna technika čistenia ako aj správny výber zubnej kefky a medzizubných pomôcok.

A čo plávanie? Môže škodiť zubom aj chlórovaná voda v bazéne?

Áno. Patria tu hlavne plavci, lebo majú pravidelný kontakt s touto kyslou vodou, ktorá môže spôsobovať zubnú eróziu. Je to povrchová deštrukcia, teda strata tvrdých zubných tkanív, na povrchu skloviny. Dôležitá je prevencia u dentálneho hygienika, ktorý správne motivuje a inštruuje pri výbere vhodných zubných pomôcok. Vo svete boli robené aj rôzne štúdie ohľadom plavcov a vzniku erózií u nich.

Majú vplyv na zuby rôzne piercingy v ústach alebo kamienky na zuboch?

Je rozdiel mať piercing a kamienok na zube, to sú dve odlišné veci. Kamienok na zube je len nalepený na povrchu skloviny, nijakým spôsobom nenarušuje povrch skloviny. Za to nosenie piercingu v ústnej dutine môže mať rôzne následky. Piercing v perách a v jazyku môže ovplyvniť zuby a ďasná. Zuby môžu byť popraskané alebo štiepané z prítomnosti piercingu, najmä pri pohybe jazyka. Takýto pohyb jazyka s piercingom môže spôsobiť, že sa zuby stanu veľmi citlivé. V tomto prípade ide pacient s piercingom v ústach do rizika v podobe poškodenia zubnej skloviny alebo nárastu citlivosti zubov v oblasti kŕčkov.
zdroj článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *