Herpes je boj na celý život, boľavé pľuzgieriky neprepichujte!

Opar je nepríjemný a boľavý – čo s ním? Nejde len o estetický, ale v prvom rade o zdravotný problém.
Herpes trápi čoraz viac ľudí a bohužiaľ, nepríjemné a boľavé pľuzgieriky sa zvyknú opakovať.
Dá sa s tým vôbec bojovať?

Keď sa vírus herpesu dostane do tela, ostáva v nervových uzlinách až do smrti. Prvá infekcia prebieha väčšinou bez príznakov. „Chlad, UV žiarenie, horúčka, menzes, stomatologický zákrok, stres, fyzická záťaž, hormonálna nerovnováha, trauma alebo chronické ochorenia môžu spôsobiť reaktiváciu vírusu,“ upozorňuje imunologička a alergiologička z Pneumo – Alergo Centra v Bratislave Zuzana Rennerová.

Vo všeobecnosti by sa teda ľudia, ktorí opakovane trpia herpesom, mali vyhýbať:
– nadmernému slnečnému žiareniu
– čokoláde, orechom, bielej múke a mastným nezdravým jedlám
– nedostatku spánku
– emocionálnemu stresu
– fyzickému stresu a preťaženiu
– opakovej traume
– horúčkovitým ochoreniam a celkovému oslabeniu imunity
– stereoidným liekom
– nechránenému pohlavnému styku
– kontaktu s niekým, kto práve opar má

Varovný prst dvíha pri pľuzgieroch, ktoré sú sprievodným prejavom ochorenia, pričom ich neodporúča prepichovať. Nakazení toto ochorenie môžu preniesť na pery, kedy je prejav vírusu viditeľný. No pri pohlavnom styku môže dôjsť k nakazeniu partnera, pričom postihnutý ani nemusí vedieť, že má problém.

Ako imunologička uviedla, „zväčša sa príznaky trvajúce jeden až dva dni prejavujú pálením, mravčením, svrbením, bolesťou, prípadne aj únavou, teplotou a bolesťou regionálnych lymfatických uzlín. Následne dochádza k výsypu pľuzgierikov, ktoré do piatich až siedmich dní spontánne ustupujú.“

Podľa jej slov sú v tomto prípade účinní rôzni „domáci pomocníci“ ako napríklad čajovníkový olej, koreň sladkého drievka či aloe vera gél. V prípade, že má herpes ťažký priebeh, odporúča sa prijímať antivirotiká v podobe tabletiek. Pri veľmi častých recidívach (viac ako šesťkrát ročne) je možné siahnuť aj po dlhodobej antivirotickej liečbe. Rozhoduje o nej lekár na základe frekvencie, ale aj závažnosti prejavov a celkového stavu pacienta.

Vedci z austrálskej univerzity dali boju proti nežiaducemu ochoreniu novú nádej. Látky, ktoré sa nachádzajú v modrej krvi tasmánskeho slimáka, majú obrovskú antivírusovú silu, ktorá by podľa výskumov údajne vedela zničiť aj Herpes simplex.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie a stránky prirodnaliecba.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *