Dajte zbohom opakovaným zápalom v nose a krku: Najnovším trendom je baktérioterapia!

Éra antibiotík sa pomaly chýli ku koncu. Nielen kvôli bakteriálnej rezistencii sa čoraz častejšie hovorí o probiotickej terapii ochorení, a to aj v súvislosti so zápalmi horných dýchacích ciest. Na svete je nový, revolučný typ liečby.

Mikroflóru nemáme len v črevách. Myriady priateľských či nepriateľských baktérií osídľujú aj náš nosohltan. Ak v ňom zavládnu nepokoje a moci nad zdravím sa chopia záškodné baktérie, čoskoro sa ozvú v podobe ochorenia.

Tri najnebezpečnejšie baktérie

Ako povedal otorinolaryngológ Ján Soják z bratislavskej Polikliniky Šustekova, „na nosovej a nosohltanovej sliznici žijú tisíce baktérií – saprofytické, potenciálne patogénne aj patogénne.“ Keď na sliznici začnú prevládať patogénne baktérie, vzniká zápalové ochorenie (zápal prínosových dutín, nosohltanových mandlí alebo zápal stredného ucha).

Opakované zápaly nosohltanovej oblasti a stredného ucha obyčajne vyvolávajú tri patogénne baktérie: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae a Moraxella catarrhalis. Bežné antibiotiká sú proti nim neúčinné. Nevýhodou antibiotickej liečby je, že redukuje všetky baktérie, čiže aj saprofytické kmene, a súčasne oslabuje sliznicu. Tá je potom náchylnejšia na vznik opakovaných infekcií.

Čo je baktérioterapia?

Baktérioterapia je nová stratégia liečby častých infekcií horných dýchacích ciest pomocou tzv. prirodzenej biologickej bariéry, teda pomocou nosových probiotík. Princípom liečby je obnovenie a posilnenie mikroflóry nosohltanovej sliznice, aby dokázala odolávať patogénom v ovzduší.

Základom baktérioterapie je probiotická substancia obsahujúca živé saprofytické baktérie – Streptococcus salivarius 24SMBc a Streptococcus oralis 89a so schopnosťou brániť patogénom v množení sa na sliznici nosa.

Keď je mikroflóra v nosohltane zdravá, chráni sliznicu pred vírusmi aj baktériami. Saprofyty totiž dokážu kolonizovať sliznicu a produkovať látky, ktoré patogénom bránia rásť a prežívať. Zároveň vytvárajú prostredie, ktoré je pre ne nepriaznivé, hovoria lekári.

Pozitívne výsledky z praxe

Z výskumov neapolských vedcov na detských pacientoch so zápalmi stredného ucha vyplýva, že Streptococcus salivarius 24SMBc a Streptococcus oralis 89a dodaný v rámci nazálneho probiotika je schopný kolonizovať nosohltanovú sliznicu až u 95 percent liečených pacientov. Pozorovacia štúdia pediatrických ambulancií, realizovaná od novembra 2014 do marca 2015, zahŕňala 267 detí vo veku od troch do ôsmich rokov s opakovaným zápalom stredného ucha (min. tri epizódy infekcie ročne). Deti boli rozdelené do dvoch skupín. V prvej skupine pacientov liečili antibiotikami iba počas epizód zápalu stredného ucha a deti v druhej absolvovali po skončení terapie antibiotikami aj baktérioterapiu. U detí z druhej skupiny došlo k výraznejšiemu zlepšeniu – počet epizód ochorenia sa znížil u približne 90 percent pacientov. Navyše, ak sa ochorenie opakovalo, malo miernejší priebeh.

Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie a stránky prirodnaliecba.sk.

zdroj: vysetrenie .zoznam.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *